גל פיטורים במשק: 1,500 עובדים פוטרו ממפעלים מתחילת השנה

גל פיטורים במשק

הענף הבולט ביותר שפיטר 190 עובדים הוא ענף הטקסטיל וההלבשה, בענף הכימיה והנפט פוטרו 180 עובדים, בענף הרכיבים האלקטרונים 115 עובדים נאלצו ללכת הביתה

כפי שפרסמה השבוע התאחדות התעשיינים לסיכום הרבעון השני של 2014, במהלך החודשים מאי אפריל פוטרו ממפעלי ישראל השונים 960 עובדים. מתחילת השנה היקף העובדים המפוטרים עמד על 1,560 עובדים המהווים 0.4% מסך המועסקים בתעשייה הישראלית.

הנתונים התקבלו על סמך המחקר של כלכלני התאחדות התעשיינים בשיתוף עם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. יש הטוענים כי מדובר בנתונים מדאיגים בשל העובדה שמדובר במפוטרים רבים מדי שפוטרו עוד בטרם התעשייה הישראלית ספרה את ההפסדים ממבצע צוק איתן, אשר ללא ספק יביאו לעוד גל פיטורים.

ההסבר למספר כה גבוה של מפוטרים נמצא בנסיגה חדה ביצוא התעשייתי שחלה ברבעון השני 2014 ועמדה על 9%. הפיטורים היו בכל ענפי התעשייה ויש לציין שהם נמשכים מזה שנתיים וחצי האחרונים במהלכם התוצר של המשק מתכווץ בהתמדה.

• הענף הבולט ביותר שפיטר 190 עובדים הוא ענף הטקסטיל וההלבשה.
• בענף הכימיה והנפט פוטרו 180 עובדים.
• בענף הרכיבים האלקטרונים 115 עובדים נאלצו ללכת הביתה.
• בציוד החשמלי ובכלי ההובלה – 110 עובדים.
• בענף הציוד האלקטרוני לצריכה ותקשורת פוטרו 100 עובדים.

מנגד, לשכת התעשייה מדווחת על קליטת עובדים חדשים.

• בענף המזון המשקאות והטבק נקלטו בחודשי אפריל מאי 270 עובדים חדשים.
• בענף הדפסת החומר התקשורתי המוקלט נקלטו 55 עובדים.
• בענף המכשור האלקטרוני לבקרה ורפואי נקלטו 55 עובדים.

נשיא התאחדות התעשיינים, צביקה אורן, מסר כי "התחזקות השקל, העלויות ההולכות וגדלות של התעשייה (מים, חשמל וארנונה ועוד) והרגולציה המכבידה – הובילו יחדיו לשחיקה של כושר התחרות שלנו אל מול שווקי העולם. כפי שהתרענו לא אחת, התוצאה היא ירידה חדה ביצוא ופיטורי עובדים, כל זאת עוד טרם פרוץ מבצע "צוק איתן" אשר השלכותיו השליליות עדיין לא ברורות במלואן".

מאמרים נוספים באותו נושא
תלוש שכר כדין

תלוש שכר כדין

תלוש שכר כדין זה מסמך רשמי, שנותן המעביד לעובד במקביל לתשלום השכר. חשבי שכר ורואי  חשבון טועים ואנו משלמים את מחיר. עובדה

למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.