שכר בישראל: מחצית מהשכירים מרוויחים 5,831 שקל בחודש

שכר בישראל

הפערים מורגשים עוד יותר חזק אם משווים את הפריפריה למרכז. בסביון, השכר הממוצע עומד על 21,960 שקל בחודש, בכפר אורנים – 18,897 שקל בחודש, בתל אביב – 11,445 שקל בחודש ואילו במודיעין עילית – 5,062 שקל בחודש ומספר זהה בג'אסר אזרקא

 

הפערים הגדולים בין העשירים לעניים בישראל רק הולכים ומתעצמים. על כך מצביעים כל המחקרים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה וכך גם חשים על בשרם כמעט כל אזרחי ישראלי. אפילו הדו"ח של OECD מצביע על ישראל כעל מדינה בעלת הפערים הגדולים ביותר בעולם. בקיץ 2012 עובדה זו היוותה קטליזטור למחאה החברתית הגדולה שהוציאה רבבות לרחובות להפגין נגד הטייקונים. גם בעונת החורף הקרובה, ככל הנראה, זה מבטיח להיות הנושא המרכזי שיעסיק את כולם, זאת בין היתר על רקע הטבות המס הבלתי צודקות אותן מקבלות 4 החברות הגדולות במשק.

לכל החגיגה הזו של המחקרים והאירועים האחרונים, מצטרפים היום גם הממצאים החדשים של המוסד לביטוח לאומי. לפי ממצאים אלה מחצית מהעובדים השכירים במשק הישראלי מביאים הביתה בסוף החודש משכורת בסך 5,831 שקל בלבד ולא – 9,461 שקל כפי שנוקבת הלמ"ס כאשר היא מפרסמת את נתוני השכר הממוצע במשק.

כמה משכורות צריך כדי לרכוש דירה?
נתונים אלה לא משאירים ספק שמצבם של השכירים בישראל גרוע בהרבה מזה שמשתקף מהנתונים של הלמ"ס. כך למשל, אם הנתונים הסטטיסטיים מצביעים על כך שהיום על מנת לרכוש דירה ממוצעת בישראל נדרש מהרוכש לשלם כ- 135 משכורות ממוצעות, הרי בפועל מדובר ב- 219 משכורות, זאת בזמן שבמדינות OECD משלמים הרוכשים כ- 30-60 משכורות בלבד.

הפער בין עשירון העליון לעשירון התחתון
עוד עולה ממצאי ביטוח לאומי כי הפער בין השכר החודשי בעשירון העליון לבין עשירון התחתון עומד היום על פי 13. בעשירון העליון נהנו האזרחים מהכנסה חודשית בגובה של 55,170 שקל ואילו בעשירון התחתון מהכנסה בגובה של 4,142 שקל בחודש. אגב, 70% מהמשפחות בארץ, מבחינת ההכנסה, קרובות יותר לעשירון התחתון.

הפערים מורגשים עוד יותר חזק אם משווים את הפריפריה למרכז. בסביון, השכר הממוצע עומד על 21,960 שקל בחודש, בכפר אורנים – 18,897 שקל בחודש, בתל אביב – 11,445 שקל בחודש ואילו במודיעין עילית – 5,062 שקל בחודש ומספר זהה בג'אסר אזרקא.

כמו כן, אם מחלקים את כל משקי הבית העובדים בישראל לפי רמת ההכנסה החודשית שלהן, מגלים כי ב- 7 העשורים האחרונים ההכנסה של המשפחה קטנה אפילו ביחס להכנסה הארצית הממוצעת.

הפערים בין נשים לגברים במשק הישראלי
נתון מעניין נוסף מתייחס לפערי השכר בין גברים לנשים. בשנת 2011 השכר החודשי הממוצע של נשים היה כ- 65% מהשכר החודשי הממוצע של הגברים. הפערים מורגשים גם בפילוח הגיאוגרפי. כך למשל, בסביון השכר הממוצע של הגברים עומד על 27,634 שקל ואילו השכר הממוצע של נשים עומד על 14,466 שקל.

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.