נגד גננת הוגשה תלונה במשטרה והיא מיד הושעתה. האם זה חוקי?

"חובת השימוע מהווה זכות יסוד של כל עובד. שמור לה מקום של כבוד ביחסי העבודה, קל וחומר בזמן שנשקלת אפשרות לסיום העסקתו של העובד"

כשאישיות מפורסמת נחשדת במעשים פליליים, מייד נוצר סביבה קרנבל תקשורתי שלא פעם הופך ללינצ' של ממש. כבר בשלבים הראשונים של החקירה, ללא חובת הוכחת אשמה או סנטימנטים כלפי חייה האישיים של אותה האישיות, דינה הציבורי נגזר. טוב, אולי זה קורה רק לאושיות מפורסמות שמטבע הדברים נודף מהם ניחוח צהבהב, שכל כך משכר את הציבור. ומה קורה לאנשים אלמוניים? האם גם להם מותר לחולל צרות עוד בטרם התגלו הוכחות אלה ואחרות?

ולענייננו, האם חקירה פלילית מצדיקה את שלילת זכויות העובד?

בשנת 2013, ביישוב גבעת ניל"י שליד זיכרון יעקב, נטען שהגננת תקפה ילד בגן. למחרת נערך לה שימוע פנימי מצומצם בו טענה הגננת שמדובר בילד בעייתי שסירב לשמוע בקולה וכתוצאה מכך היא נאלצה להכניסו לגן כשהוא בועט בה ודוחף אותה. באותו היום, הגננת אף יידעה את אימו של הילד בפרטי המקרה.

על סמך נתונים אלה החליטה המפקחת על הגן להגיש תלונה למשטרה נגד הגננת. עוד באותו היום, מנכ"לית משרד החינוך הודיעה לה על החלטתה להשהות אותה מתפקידה באופן מידי, בין היתר על סמך הטענות, שמשום מה לא הועלו בשימוע, על כך שהגננת אילצה את הילד לאכול בחוץ כשערו רטוב והוא ללא מעיל.

הגננת הכחישה את הטענות המופרכות. היא נבדקה מיוזמתה בבדיקת פוליגרף בה יצאה דוברת אמת. בינתיים, במשטרה הוחלט לפתוח בחקירה נגד הגננת ולהאריך את השעיית העובדת ל- 4 חודשים.

בתגובה פנתה הגננת לבית הדין האזורי לעבודה בחיפה לבטל את ההשעיה שנקבעה על ידי המשטרה, מאחר וזו החלטה אוטומטית ואינה מנומקת.

השופטת עפרה ורבנר, קיבלה את טענות התובעת ודרשה לערוך לה שימוע תקני. השימוע שנערך לה בטרם החלה החקירה היה פגום. "הארכת ההשעיה בידי הנציבות התבססה על השימוע הפגום והייתה פגומה לכשעצמה", ציינה השופטת.

עוד ציינה השופטת את החשיבות שבשמירה על זכויות הגננת לפני שהוכרע דינה, וזאת באמצעות עריכת שימוע נוסף, בעל פה ובנוכחותה של הגננת. "חובת השימוע מהווה זכות יסוד של כל עובד. שמור לה מקום של כבוד ביחסי העבודה, קל וחומר בזמן שנשקלת אפשרות לסיום העסקתו של העובד. על המעסיקים השונים להפנים כי אי מתן זכות שימוע לעובד מהווה פגם היורד לשורשו של מעשה ההשעיה או הפיטורים".

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.