נהיגה בשכרות

נהיגה בשכרות

קיבלת זימון לבית המשפט לתעבורה בגין עבירה של נהיגה בשכרות?

כולנו מסכימים כי נהיגה בשכרות הינה מסוכנת ועשויה להסתיים בתאונות קטלניות. עבירה זו, היא אחת מהעבירות החמורות ביותר מבין העבירות הנמנות בפקודת התעבורה. אי לכך, לכן החוק קובע כי רישיון הנהיגה של נהג אשר הורשע בעבירה זו ייפסל לתקופת מינימום של שנתיים. אומנם ניתנה לבית המשפט סמכות להפחית מפסילה זו, אך דה פקטו בתי המשפט מצמצמים את שיקול דעתם ומי שמורשע בעבירה זו נדון לשנתיים פסילה ולעיתים אף בתוספת קנס ופסילה על תנאי. יש לשים לב, מי שהואשם בעבירה זו בפעם שניה רישיונו ייפסל לשלוש שנים מינימום.

ראשית כל, יש להגדיר מי נחשב כנוהג בשכרות, לפי החוק היבש אחת הדרכים לבדוק אם נהג יחשב לנוהג בשכרות היא ע"י בדיקת ינשוף נמצא בליטת האוויר שנשף מעל ל 240 מיקרוגרם של שאריות אלכוהול.

נשאלת השאלה איך בודקים את זה? לרוב השוטר יבקש ממך לנשוף לתוך מכשיר שנקרא "נשיפון". המכשיר הזה בודק אם יש אדים או אלכוהול באוויר שהוצאת. אם לפי המכשיר נמצא שיש מעל 240 מקוגרם אלכוהול אזי אתה תואשם בנהיגה בשכרות.

כאן המקום להדגיש, כי סירוב לביצוע בדיקת ינשוף נחשב כהודאה בנהיגה בשכרות. לכן, עדיף שתבצע הבדיקה וכך מקסימום תואשם בעבירה זו כמו המצב אם לא הסכמת לבצע הבדיקה בכלל.

עוד דרך לבדוק אם אתה נוהג בשכרות היא ע"י בדיקת מאפיינים. במסגרת בדיקה זו השוטר יבקש ממך לבצע כמה תנועות ותרגילים, ודרך סממנים חיצוניים אלה הוא יקבע אם אתה שיכור אם לאו. בדיקת המאפיינים היא לפי התרשמות כללית של השוטר הנמצא בזירה באותה עת, מדובר בהתרשמות סובייקטיבית לפי מראה הנהג והריח הנודף ממנו וצורתו ומידת ערנותו. במהלך בדיקת המאפיינים השוטר יכול לבקש מכם ללכת בקו ישר, או לגעת עם האצבעות באף בזמן שעיניכם עצומות או ע"י שיחה עם הנהג ולראות אם הנהג מדבר לעניין ומשיב על השאלות. אמנם תוצאת בדיקה זו יכולה לשמש כראיה נגדכם, אך עם כל הכבוד לשוטרי ישראל הם אינם מדענים לכן התרשמותם הסובייקטיבית אינה אבסולוטית וניתן לערער אותה בחקירה נגדית.

אם התוצאה לפי אחת משתי הבדיקות היא שאתה כן נהגת בשכרות, מאוד מומלץ שמיד אחרי שהשוטר ישחרר אותך לפנות לבית חולים ולבצע בדיקת דם. זאת כיוון שבדיקת הדם תהיה ראיה מאוד נחרצת בבית המשפט ואולי תעזור לך להוכיח שאתה לא נהגת בשכרות.

עורך דין לדיני תעבורה יודע להעריך מראש את תוצאת התיק  וסיכויי הצלחה. בתיקים דומים כגון פסילת רשיון נהיגה וכו'. על כן, במועד קבלת זימון לדיון ולפני שמודים באשמה יש לפנות לעורך דין בדיני תעבורה.

יצויין, כי גרימת תאונה בזמן שאתה שיכור תחמיר את הענישה שלכם באופן משמעותי. כיוון שכל האיסור על להשתכר טרם נהיגה נובע מחשש לגרום תאונה, ובמקרה האמור החשש כבר התממש וקרתה תאונה. לכן במקרים כאלה נהוג לפסוק עונש חמור כדי להרתיע הנהגים מלנהוג בשכרות.

נסיים המאמר בבשורה טובה, גם אם נתפסתם ע"י שוטר בזמן שאתם שיכורים אתם עדיין יכולים לקבל פסילת רשיון נהיגה לתקופה הרבה יותר קצרה משנתיים, כמו 3 או 7 חודשים. בטח אתם שואלים איך זה ייתכן במיוחד לאור כך שציננו בתחילת מאמר זה, שלפי החוק מי שמואשם בעבירה של נהיגה בשכרות רשיונו ייפסל למינימום שנתיים.

הנה הקסם, אם תצליחו בעזרת עורך דין תעבורה לשנות האישום מנהיגה בשכרות לנהיגה תחת השפעת אלכוהול, מינינום הפסילה יהיה 3 חודשים במקום שנתיים. איך משנים את סעיף האישום? זה ידע וניסיון של שנים, אך על קצה המזלג יצוין שמשנים סעיף האישום ע"י הצבעה על כשלים ראייתיים מהותיים בתיק, וע"י הצבעה על טעויות של השוטר שביצע לכם את הבדיקה.

במשרדנו, נפתחה מחלקה לדיני תעבורה המתרכזת בטיפול בעבירות התעבורה. אנו מתחייבים לספק שירות אמין ומקצועי לטובת הלקוחות כמו ביתר התיקים המתנהלים במשרד.

שינוי גודל גופנים