הסכמים קיבוציים

הסכמים קיבוציים?

בישראל בשנת 2020 יש למעלה מ- 300 הסכמים קיבוציים כלליים ומיוחדים בענפי תעשייה, חקלאות, בנייה, אבטלה, ניקון, חשמל מתכת ואלקטרוניקה ועוד כפי שעולה מדף מידע באתר משרד העבודה והרווחה ושירותים חברתיים.

הסכמים קיבוציים לרוב במגזר פרטי, הסתדרות הכללית או הלאומית צד לאותם הסכמים.

הסכם קיבוצי מסדיר יחסי עובד, תנאי העסקה, תשלומים עודפים של מעסיק בענף עבודה מסוים למשל בענף "הבניין" בין מעסיקים שהם חברים בהתאחדות קבלנים בוני הארץ לבין ארגון עובדים כמו הסתדרות הכללית או לאומית. קרי, אם עובד מעוסק אצל קבלן בניין שהוא חבר בהתאחדות קבלנים בוני הארץ אז, חלים על מערכת יחסי עבודה את הוראות שבהסכם הקיבוצי אשר למעשה מיטיבים עם העובד השכיר ומקנה לו יותר זכויות מאשר בצו הרחבה שחל באותו ענף העבודה.

מה הבדל בין הסכמים קיבוציים לבין חוקי מגן בעבודה?

חוקי מגן בעבודה כגון: חוק הגנת השכר, חוק חופשה שנתית או חוק שעות עבודה ומנוחה או העסקת קטינים או העסקת עובדים זרים, מסדירים ומגדירים מה הן זכויות בסיסיות של עובד שכיר בישראל. חוקי מגן בעבודה הן "העוגן" או במלים אחרות "חוקת עבודה" זכויות קוגנטיות של שכירים ומעסיקים ביחסי העבודה בין הצדדים.

לעומת זאת, הסכמים קיבוציים "מרחיבים" ו"מוסיפים" על זכויות בסיסיות של עובדים שכירים.

כך, למשל בחוק שעות עבודה ומנוחה אין תשלום מיוחד בגין העסקה בשעות לילה, שעות לילה שמוגדרת בחוק בין השעות 22:00 – 06:00. כלומר, מי שעובד היום בלילה ולא חל עליו אחד הסכמים הקיבוציים יקבל שכרו רגיל בשיעור 100% בגין עבודה בלילה לא כולל גמול בגין שעות נוספות. אולם, מי שמועסק בתור מסגר, מייצר חלונות אלימיוניום ייצור ששייך לענף חשמל, מתכת ואלקרניקה יזכה לתוספת שכר בגין עבודה בשיעור 142.5% בגין השעות הלילה שבתחום השעות 22:00 – 06:00.

דוגמא נוספת, אין חובה על מעסיק לשלם בעבור עובד הפרשות לקרן השתלמות. זו בחירתו של המעסיק לשלם או לא ולפי הסכמת הצדדים. אולם, אם עובד מועסק בענף הבניין וצבר וותק מעל שלוש שנים בענף בין אם אצל אותו מעסיק ובין אצל מעסיק אחר, יהיה זכאי להפרשות לקרן השתלמות בשיעור 2.5% , לפחות מהשכרו המבוטח.

או למשל, מי שעובד ביום מנוחה שבועית זכאי לגמול בשיעור 150% לכל שעת עבודה. אולם, אם על אותו מעסיק חל הסכם קיבוצי או צו הרחבה בענף פלסטיקה אז, עובד זכאי לגמול בשיעור 200% בגין עבודה ביום מנוחה שבועית.

או למשל, הפקדת לקופת פנסיה / קופת גמל החל מיום עבודה ראשון  מכח הסכם קיבוצי בענף בניין והפקדות לקופת הפיצויים בשיעור 8.33% מהשכר.

כמו כן, שווי יום גבוה של דמי הבראה 421 ₪ ליום במקום 378 ₪ וכן, 6 ימי הבראה בשנה ראשונה במקום 5 ימים מכח הסכם קיבוצי בענף הבניין.

כיצד ניתן לדעת אם על המעסיק חל אחד הסכמים קיבוציים?

לעיתים, על המעסיק חלים יותר מהסכם קיבוצי אחד. למשל, חברת ניקון וגם חברת השמירה. קרי, על אותה חברה יתכן וחלים יותר מהסכם קיבוצי אחד והכל לפי עיקר עיסוק החברה, עיקר הכנסה ומספר עובדים מועסקים בענף.

הרבה מעסקים גם לא מודעים אילה הסכמים קיבוציים חלים עליהם. מעסיקים זקוקים לעורך דין דיני עבודה לא פחות מעובדים שכירים. משרדנו מספק שירות ייצוג מעסיקים וייצוג עובדים באותה רמה מקצועית ויסודית. לרוב, מעסיקים לא מודעים גם מה הן זכויות עובדים בפירוק החברה.

אכן, לעיתים לא פשוט לשייך מעסיק מסוים להסכם קיבוצי כללי או מיוחד. צריך לבצע בדיקת זכויות עובד באופן יסודית. בפסיקה נקבעו מספר מבחנים שיש לבצע ויש להשיב על שאלות מהותיות שלהלן:

  1. מה עיקר עיסוקו של המעסיק?
  2. מה כמות עובדים שמועסקים אצל המעסיק?
  3. מה עיקר תפקידם או מהות עבודתם אצל המעסיק?
  4. מה עיקר הכנסה של החברה. למשל, מייצור מוצרים או משיווק או ייבוא טובים?
  5. ועוד מבחני עזר שונים..

מומלץ מאוד להיעזר בסיווג אחיד של ענפי עבודה של לשכה מרכזית לסטטיסטיקה וכו'.

על כן, זו מלאכה של עורך דין לענייני עבודה לבדוק היטב איזה הסכם קיבוצי חל המעסיק.

עורך דין יעקב שניטמן הינו עורך דין דיני עבודה בחיפה בודק ומחשב כל זכויות ותשלומים מכח הסכמים קיבוציים וצווי הרחבה במגזר הפרטי.

לא תאמינו !!! כמה עשרות ואף מאות אלפי שקלים שולמו לעובדים שכירים מכח הסכמים קיבוציים בפשרה או בפסק דין לאחר שיעקב שניטמן עורך דין דיני עבודה בכרמיאל ייצג לקוחתיו.

מה שאלות מתעוררות בתחום דיני עבודה בגין העסקת עובדים זרים בישראל, שאלות ותשובות, שעליהן יכול להשיב רק עורך דין לדיני עבודה.

הידעתם? שגם עובד זר זכאי להליך שימוע לפני פיטורים או שגם עובד זר זכאי לפיצוי בגין פיטורים שלא כדין ועוד זכויות רבות במשפט העבודה.

יעקב שניטמן עורך דין דיני עבודה יכול לסייע הן למעסקים והן לשכירים בפתרון סכסוכי עבודה ובדיקת זכויות בעבודה מכח הסכמים קיבוציים במגזר הפרטי.

 

Print Friendly, PDF & Email
לייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין דיני עבודה​ מלאו את הטופס וניצור איתכם קשר בהקדם

יעקב שניטמן חברת עורכי דין ונוטריון הינו משרד עורכי דין בוטיק אשר נוסד בשנת 2004.
יעקב שניטמן משרד עורכי דין התמחות עיקרית משפט עבודה ומשפט מסחרי.
עורכי דין דיני עבודה מומחים לדיני עבודה. 

דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.

למשרדנו מוניטין רב בייצוג עובדים ומעסיקים בבתי הדין השונים ברחבי הארץ, ובעלי המשרד, עו"ד יעקב שניטמן, הינו אחד מעורכי הדין המוערכים בתחום זה וזוכה להכרה ולהערכה רבה בקרב הגורמים המקצועיים השונים.

תחומי פעילות נוספים:

חישובי שכר, שכר מינימום, הלנת שכר, שעות נוספות, חופשה שנתית, דמי מחלה, דמי הבראה, הודעה מוקדמת, קרנות פנסיה, שימוע טרם פיטורין, פיטורין שלא כדין ופיצויי פיטורין, הסכמים קיבוציים, עריכת הסכמי עבודה, עריכת הסכמי עבודה, בדיקת הסכמי עבודה, חישובי זכויות, שכר עבודה ותנאים סוציאליים בעבודה, בדיקת תלושי שכר עפ"י הסכמים קיבוציים ו/או צווי ההרחבה.
ליווי וייצוג בהליכים משפטיים בבתי הדין לעבודה ברחבי הארץ, בוררויות וגישורים. טיפול בפירוקי חברות וייצוג נושים בתביעות חוב במסגרת הליכי הפירוק.

 

תשלום דמי הבראה מתי
לייעוץ ללא התחייבות עם עורך דין דיני עבודה​ מלאו את הטופס וניצור איתכם קשר בהקדם