ביה"ד הארצי: עובדי שמירה יכולים לתבוע פיצויים מההסתדרות והחברה המעסיקה במקרים של הפרת חוקי עבודה

פיצויים מההסתדרות

בתגובה ההסתדרות דרשה לבטל את התביעות נגדה וזאת משום שהיא לדבריה אינה מחויבת ליישם את ההסכם המדובר לגבי שני עובדים בודדים וכי תביעתם התיישנה. בית הדין האזורי דחה את בקשת ההסתדרות והיא עתרה לבית הדין הארצי

 

בשורות טובות לעובדי ענף השמירה בישראל, הסובל מזה שנים ארוכות מפגיעה חמורה ורחבת היקף בזכויותיהם של העובדים הפשוטים, שלרוב מועסקים בתפקידי שמירה. גם ההסתדרות, שאמורה לדאוג לזכויות העובדים, לא תמיד מבצעת את תפקידה והעובדים הפשוטים ממשיכים להיפגע. אבל לא עוד.

פסק דין תקדימי של בית הדין הארצי לעבודה קבע כי עובדי ענף השמירה יכולים להגיש תביעות פיצויים נגד החברה המעסיקה וכן נגד הסתדרות העובדים, במקרים של הפרת חוקי עבודה וללא הגבלת התיישנות.

הכל התחיל משני עובדי שמירה שעבדו בענף מספר שנים. בסיום עבודתם הם הגישו תביעות לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים הן נגד החברות בהן הועסקו והן נגד ההסתדרות, בדרישה לשלם להם זכויות סוציאליות שלא שולמו ובגין ייצוג לא הולם על ידי ההסתדרות.

בתביעתם נימקו העובדים שהם פנו להסתדרות הכללית מספר פעמים בבקשה שתאכוף את ההסכם הקיבוצי הכללי בענף השמירה והאבטחה מיום 27 ביוני 2011. בהסכם זה התחייבה ההסתדרות להפעיל מנגנון אכיפה במקרה שעולות טענות על הפרת זכויות עובדים מצד המעסיק.

אך בפועל, במקום לסייע לעובדי השמירה, הסכם זה שימש את ההסתדרות לדחיפת תביעות ייצוגיות. ההסתדרות סירבה להפעיל את ההסכם במקרה שלהם, לכן העובדים תבעו אותה בגין ייצוג לא הולם.

בתגובה ההסתדרות דרשה לבטל את התביעות נגדה וזאת משום שהיא לדבריה אינה מחויבת ליישם את ההסכם המדובר לגבי שני עובדים בודדים וכי תביעתם התיישנה. בית הדין האזורי דחה את בקשת ההסתדרות והיא עתרה לבית הדין הארצי. גם הוא דחה את דרישתה.

בית הדין הארצי קבע כי אין בהסכם האכיפה כדי לשלול הגשת שתי התביעות נגד ההסתדרות בשל ייצוג בלתי הולם. בין היתר נכתב בפסק דין: "כאשר חל על הצדדים הסכם קיבוצי יש לבדוק אם אכן הארגון היציג דואג לאכיפת הזכויות של העובדים על –פי אותו הסכם קיבוצי. ועל כן, בנסיבות אלה נדרשת בחינה מדוקדקת של הנעשה על ידי ארגון העובדים לאכיפת הזכויות, על מנת  שלא להפוך את ההגנה על העובדים לאות מתה. ומכאן שאין מקום למחיקה על הסף של התביעות-סעד שניתן במשורה-ויש לבררן לגופן. נקודת המוצא היא שארגון עובדים אמון על הדאגה לזכויותיהם של העובדים, וזאת כחלק מחובתו האינהרנטית של ארגון עובדים בהיותו ארגון עובדים. משכך, ככל שאיננו פועל בהתאם לאמות המידה הנדרשות, הרי שעלולה לקום לעובד  זכות תביעה כנגד הארגון".

מההסתדרות נמסר בתגובה: "בית הדין הארצי לא קבע דבר לגבי התנהלות ההסתדרות ולא קבע הלכה חדשה לעניין הגשת התביעות נגדה. מדובר בבקשה פרוצדורלית לסילוק תביעות על הסף. בית הדין הארצי אישר את החלטות האזורי לפיהן יש לברר את התביעות וקבע רק כי יש לעשות זאת בבית הדין האזורי".

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
ייצוג מעסיקים

שירות משפטי למעסיק

שירות משפטי למעסיק בשנת 2023 – הגנה משפטית וייעוץ מקצועי בעידן העסקים המשתנה במהירות והדרישות המשפטיות המורכבות, מצויה צורך עולה בשירות משפטי

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.