דו"ח השכר: רוב עובדי הקבלן בגופים ציבוריים ובמשרדי הממשלה מקבלים שכר נמוך יותר מהמינימום

שכר נמוך יותר מהמינימום

90% מעובדי הקבלן מקבלים שכר הנמוך מהשכר הממוצע במשק. ברשויות המקומיות מדובר ב- 94% מהעובדים, בתאגידים – 91% מהעובדים, ובחברות הממשלתיות – 73% מהעובדים מקבלים פחות מהמינימום

 

דו"ח השכר ל- 2015 שפורסם לפני מספר ימים ע"י משרד האוצר, חשף כי עובדי המדינה והגופים הציבוריים מקבלים בממוצע 75% יותר שכר מהסקטור העסקי. במקביל, חשף הדו"ח שרוב עובדי הקבלן המועסקים באותם  הגופים הציבוריים, מקבלים שכר נמוך יותר מהמינימום.

מרצה למשפטים באוניברסיטת בר אילן שמשתכר ביותר מ- 250 אלף שקל ברוטו לחודש, רופאים באיכילוב שמרוויחים כמעט 200 אלף ברוטו בחודש, מפקח קול ברשות השידור עם שכר של למעלה מ- 70 אלף שקל ברוטו בחודש, נתב בנמל אשדוד עם 90 אלף שקל, נהג אוטובוס בחברת החשמל עם כ- 60 אלף שקל… זה כבר לא חגיגה אלא קרנבל השכר. והוא מתרחש בזמן שעובדי קבלן מרוויחים פחות מהמינימום.

על פי הדו"ח, השכר הממוצע למשרה מלאה של עובד הקבלן בגופים הציבוריים ובמשרדי הממשלה עמד על 6,347 שקל ברוטו בחודש. אלא שעובדי הקבלן בגופים אלו הועסקו ב-2,335 משרות בלבד. משמעות הדבר שלכל עובד יש כ-23% מהמשרה בממוצע. 61% מהם הועסקו בשיעור של עד רבע משרה לעובד ו-83% – עד חצי משרה. רק 7% מעובדי הקבלן הועסקו ב-75% משרה או יותר.

חברת דואר ישראל העסיקה את המספר הגבוה ביותר של עובדי קבלן – 1,199 עובדים עם שכר ממוצא של 5,408 שקל למשרה מלאה. במקום השני – מכבי שירותי בריאות שהעסיקה 944 עובדים בשכר ממוצע של 6,164 שקל למשרה מלאה. במקום השלישי עיריית ראשון לציון עם 600 עובדי קבלן בשכר של 5,837 שקל למשרה מלאה.

עוד עלה מהדו"ח כי השכר החודשי הממוצע של עובדי קבלן ברוטו למשרה מלאה, היה גבוה יותר במשרדי הממשלה מאשר בגופים ציבוריים. במשרדי הממשלה הרוויחו עובדים אלו 6,730 שקל לעומת 6,332 שקל בגופים ציבוריים. אך זה בהחלט נתון מינורי לעומת הנתון הבא.

90% מעובדי הקבלן מקבלים שכר הנמוך מהשכר הממוצע במשק. ברשויות המקומיות מדובר ב- 94% מהעובדים, בתאגידים – 91% מהעובדים, ובחברות הממשלתיות – 73% מהעובדים מקבלים פחות מהמינימום.

אבל יש יוצאים מן הכלל. כך למשל, במועצה האזורית חוף השרון המעסיקה 36 עובדי קבלן, עובדים אלו מקבלים כ- 12 אלף שקל בחודש. גם במועצות אזוריות של סביון ושדרות נהנים עובדי הקבלן מ- 10 אלף שקל בחודש. בחברת נתיבי גז טבעי לישראל – 11 אלף שקל בממוצע. בחברת החשמל השכר הממוצע של עובדי קבלן עומד על 9,500 שקל.

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
ייצוג מעסיקים

שירות משפטי למעסיק

שירות משפטי למעסיק בשנת 2023 – הגנה משפטית וייעוץ מקצועי בעידן העסקים המשתנה במהירות והדרישות המשפטיות המורכבות, מצויה צורך עולה בשירות משפטי

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.