דו"ח מבקר המדינה: הפרת זכויות עובדים בשכר נמוך

 הפרת זכויות עובדים בשכר נמוך

מידי שנה (בין השנים 2010-2013) מתקבלות במינהל כ- 2,500 תלונות כאשר כ- 900 מהן רלוונטיות; 30% מהתיקים במינהל מטופלים במשך שנה ומעלה; כ- 25% מהתלונות הן בגין אי תשלום שכר מינימום

על אף המאמץ והרצון הטוב של כולנו לחיות בחברה שוויונית והוגנת, החברה הישראלית רחוקה מלהיות כזו. על כך מצביעים המספרים שמפרסם OECD וכך חושף דו"ח חדש של מבקר המדינה הקובע כי משרד הכלכלה אינו מפקח על הפרת זכויות עובדים בשכר נמוך. למרות התוספת התקנים וכלי האכיפה גובר הניצול של העובדים העניים והחלשים יותר בחברה הישראלית.

מבקר המדינה, השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא, הניח לפני מספר ימים על שולחן הכנסת את הדו"ח השנתי מס' 65 ג'. בין היתר הוא בוחן את פעולות המדינה להגנה על זכויותיהם של עובדים בשכר נמוך.

הדו"ח קובע עקרונית כי בישראל אין פיקוח על הפרת זכויות עובדים חלשים מצד משרד הכלכלה. מבקר המדינה מצביע על תופעת "העובדים העניים" הנובעת מהפרה הולכת ומתמשכת של זכויות המגן של העובדים באמצעות מעסיקיהם. מרבית ההפרות משפיעות באופן ישיר על גובה השכר שמקבל העובד.

כמחצית פעילותו של מינהל הסדרה ואכיפה מבוססת על תלונות המתקבלות בו ומדובר במספר רב מאוד של תלונות. המינהל  לא מסוגל לתת מענה אכיפתי רחב דיו כזה שיתמקד במעסיקים של עובדים בשכר נמוך וזאת משום שמדובר בעובדים החלשים ביותר שזכויותיהם נפגעות בהיקפים גדולים יותר.

בדוחות של מבקר המדינה, של ועדת אקשטיין ושל ועדת טרכטנברג, צוינו והודגשו החסמים המונעים מהעובדים המשתכרים שכר נמוך להתלונן: רבים מהם אינם מודעים די הצורך לזכויותיהם, לדרכים להגן עליהן ולקיומם של גורמים שעשויים לסייע להם; רבים חוששים שתלונה תוביל לפיטוריהם או לאי-העסקתם בעתיד; לרבים מהם רמות נגישות נמוכות לבתי המשפט, הם חשופים יותר לניצול ומתקשים להיות "שומרי הסף של עצמם".

השופט שפירא מציין כי "בכל הנוגע לתלונה למינהל, לנוכח החסמים שהוזכרו אין לעובדים תמריץ גדול להתלונן, שכן המינהל אינו עוסק כלל בתיקון הפרות ביחס לעובדים או בהשבת כספים. מינהל הסדרה ואכיפה מתמקד באכיפה על מעסיקים ומשתמש בתלונות כמקור מידע לשם כך, ואילו עובד המבקש למצות את זכויותיו האישיות מול מעסיקו יצטרך לרוב לפנות להליך משפטי, שכרוך בעלות כספית ומציב חסמים נוספים בפני עובדים בשכר נמוך".

והנה קצת מספרים…
• מידי שנה (בין השנים 2010-2013) מתקבלות במינהל כ- 2,500 תלונות כאשר כ- 900 מהן רלוונטיות
• 30% מהתיקים במינהל מטופלים במשך שנה ומעלה
• כ- 25% מהתלונות הן בגין אי תשלום שכר מינימום.
• בכ- 50% מהתיקים לא ניתנו סנקציות על עבירת פגיעה בשכר.

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
ייצוג מעסיקים

שירות משפטי למעסיק

שירות משפטי למעסיק בשנת 2023 – הגנה משפטית וייעוץ מקצועי בעידן העסקים המשתנה במהירות והדרישות המשפטיות המורכבות, מצויה צורך עולה בשירות משפטי

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »
הודעה לעובד

הודעה לעובד

מאמר זה ידון בחובת הודעה לעובד ולמועמד לעבודה בהתאם לחוק הודעה לעובד ולמועמד לעבודה (תנאי עבודה והליכי מיון וקבלה לעבודה), תשס"ב-2002(להלן החוק).

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.