היעדרות מעבודה בשל הקורונה

היעדרות מעבודה בשל הקורונה

שאלות ותשובות מאת יעקב שניטמן, עורך הדין לדיני עבודה,  בעניין זכויות שכירים ומעסיקים היעדרות מעבודה בשל הקורונה

מאמר זה מתייחס בעיקר לזכויות שכירים עם התפתחות מגפת הקורונה בשנת 2020 בישראל ולחודשי העסקה 02/2020 – 03/2020

מי נכנס לבידוד? משרד הבריאות הוציא הנחייה כי מי שחזר מחו"ל מאחת המדינות כגון: סין, איטליה, שוויץ, גרמיה, ספרד ומדינות אחרות פרטים נוספים ניתן למצוא באתר www.piba.gov.il  צריך לשהות בבידור במשך 14 ימים ויקבל תשלום ע"ח ימי מחלה. אולם, נכון ליום הוצאת כתבה זו, אין הנחייה להישאר בבידוד למי שחזר ממדינות כגון: ארצות הברית, רוסיה, אוקראינה, בלארוס וכדומה. הנחיות יכולות להשתנות מעת לעת ועל כן, מי שחזר מאחת המדינות שטרם פורסמו לגביהן הנחיות בידוד במשך 14 ימים וחושש שיכול לסכן ולהדביק קרובי משפחה ואחרים מומלץ לו לשקול להיכנס לבידוד באופן ייזום ל- 14 ימים או מספר ימים בודדים על חשבון ימי מחלה או ימי חופשה אשר צבורים לזכותו בתלושי השכר. ככל שעובד בחר לנצל ימי חופשה שצבורים לזכותו, עליו לבקש אישור והסכמה מראש מטעם המעסיק כדי לנצל אותם ימי חופשה ולקבל שכר עבורם.

למה כוונה 14 ימים בבידוד? 14 ימים קלנדריים או 14 ימי עבודה ותשלום ימי מחלה? מדובר ב- 14 ימים קלנדריים (כולל ימי שישי ושבת) ולא בימי עבודה. כך למשל, מי שעובד 5 ימים בשבוע ובימי שישי ושבת לא עובד אז, על המעסיק לשלם בעבור ימי עבודה בלבד. למה הכוונה, למשל עובד שנכנס לבידוד ביום 23/02/2020 צריך לצאת מבידוד ביום 08/03/2020, לאחר שחלפו 14 ימים קלנדריים. אולם, על המעסיק לשלם שכר לעובד מתוך ימי מחלה שצבורים לזכותו ורק בעבור ימי עבודה בהם נעדר מעבודה. קרי, על המעסיק לשלם בעבור 9 ימי בלבד מתוך 14 ימים קלנדריים ובאופן שלהלן, בהנחה שלעובד קיימת צבירת ימי מחלה:
יום ראשון 23/02/2020 – לא חייב לשלם
יום שני 24/02/2020 – משלם 50% משכרו יומי של עובד
יום שלישי 25/02/2020- משלם 50% משכרו יומי של עובד
יום רביעי 26/02/2020 – משלם 100% משכרו יומי של עובד
יום חמישי 27/02/2020- משלם 100% משכרו יומי של עובד
יום שישי 28/02/2020 – לא חייב לשלם
יום שבת 29/02/2020 – לא חייב לשלם
יום ראשון 01/03/2020 – משלם 100% משכרו יומי של עובד
יום שני 02/03/2020 – משלם 100% משכרו יומי של עובד
יום שלישי 03/03/2020 – משלם 100% משכרו יומי של עובד
יום רביעי 04/03/2020 – משלם 100% משכרו יומי של עובד
יום חמישי 05/03/2020 – משלם 100% משכרו יומי של עובד
יום שישי 06/03/2020 – לא חייב לשלם
יום שבת 07/03/2020 – לא חייב לשלם

האם מותר להיעדר מעבודה ולקבל שכר? מי שחזר מחו"ל ונקבע עבורו שצריך לשהות בבידוד במשך 14 ימים, חובה על העובד להיעדר מעבודה במשך 14 ימים על חשבון ימי מחלה. כלומר, על המעסיק חלה חובה לשלם בעבור אותם ימים מתוך ימי מחלה שצבורים לזכותו של עובד בתלוש שכר. ככל שלעובד לא נצברו 14 ימים או נוצלו כל ימי מחלה אז, המעסיק לא חייב לשלם בעבור אותם ימי עבודה בהם נעדר העובד כשהיה בבידוד. על כן, ככל שלעובד לא נצברו 14 ימי מחלה, זכותו של עובד לבקש לנצל את ימי היעדרות ע"ח ימי חופשה שצברו לזכותו, ככל שנצברו כדי שלא יפגע שכרו ומאידך, לא יגרם נזק למעסיק. יתכן, ובהסכמת המעסיק אפשר לבקש להקדים ולשלם דמי הבראה ע"ח ימי העדרות. ניתן ללמוד על זכויות רבות בעידן הקורונה

האם מותר לחייב עובד שנמצא בבידוד לעבוד מהבית? בישראל קיימים הרבה תחומי עבודה ובעלי מקצועות חופשיים, אנשי היי טק, יועצים, טכנאי מחשב, שירות לקוחות וכדומה אשר יכולים לבצע עבודה מהבית ולתת שירות ללקוחות המעסיק. לכן, התשובה היא תלוי !!  ככל שנדרשת עבודה פיזית במקום ביצוע עבודה במפעל או בחנות או בשטח פיזי מסוים אז, בהחלט אסור לעובד לצאת לעבודה וחייב להישאר בבידור במשך 14 ימים. אולם, ככל שעבודה בדרך כלל לא מתבצעת במקום פיזי קונקרטי אז, יתכן וניתן לבצע עבודה מהבית באמצאות מחשב, טלפון ואמצעי תקשורת וטכנולוגיה אחרים לטובת המעסיק מבלי שיהיה צורך לנצל ימי מחלה. יתירה מכך, בענף היי טק בד"כ בהסכמי עבודה אפשר לעבוד גם מהבית ולקבל תשלום בגין אותם ימי העבודה מבלי לצאת מהבית. על כן, בענף היי טק ובעסקים דומים בהם ניתן לעבוד מהבית ובמיוחד כאשר קיים סעיף בחוזה שמתיר עבודה מהבית, אז בהחלט מעסיק יכול לחייב עובד לעבוד מהבית. היעדרות מעבודה בשל הקורונה.

האם ניתן לפטר עובד שלא הגיע לעבודה ונמצא בבידוד? גם כאן התשובה תלוי !! היעדרות מעבודה בשל הקורונה. ככל שנדרשת עבודה פיזית במקום ביצוע עבודה במפעל או בחנות או בשטח פיזי מסוים אז, בהחלט אסור לעובד לצאת לעבודה וחייב להישאר בבידור במשך 14 ימים ועל כן, אסור למעסיק לפטר עובד. ככל שמעסיק יפטר עובד בהיותו נמצא בבידוד במשך 14 ימים, ישלם לעובד מלבד פיצויי פיטורים גם פיצויים עונשיים חמורים כגון: פיצויים בגין פיטורים שלא כדין, פיצויים בהעדר הליך שימוע, פיצויים בגין פיטורים בזמן המחלה, פיצויים על רקע אפליה מחמת מחלה או מגבלות וכו'. פיצויים במקרה זה, יכולים להגיע לעשרות ואף מאות אלפי שקלים !!! תהיו מודעים !! יחד עם זאת, ככל שעובד יכול לבצע את עבודה לטובת המעסיק מהבית ובמיוחד שקיים הסכם עבודה שמתיר עבודה מהבית והעובד לא מוכן או לא רוצה לבצע את מלאכתו לשם הוא נשכר בזמן שנמצא בבידוד (וכמובן, שלא עקב מחלה אמיתית) אז, בהחלט ניתן לפרש התנהגותו של העובד כהפרת משמעת חמורה בעבודה ובמקרה כזה, יכול המעסיק לשלוח התראה ו/או אזהרה לעובד ולחייב את העובד לבצע את העבודה ואם העובד בחר שלא לבצע עבודה אז, בהחלט המעסיק יכול לשקול לסיים את העבודה של אותו עובד וכמובן, שבטרם יזומן לשיחת שימוע לאחר שיצא מבידוד.

ככל שקיימות מחלוקות בין עובדים לבין מעסיקים, אשמח לסייע ולגשר בסוגייה זו.

אשמח לקבל ביקורת לכתבה זו דרך דף שלי בגוגל http://g.page/JacobShnitmanADV/review
או בפייסבוק

יעקב שניטמן עורך דין לדיני עבודה בחיפה והצפון

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
ייצוג מעסיקים

שירות משפטי למעסיק

שירות משפטי למעסיק בשנת 2023 – הגנה משפטית וייעוץ מקצועי בעידן העסקים המשתנה במהירות והדרישות המשפטיות המורכבות, מצויה צורך עולה בשירות משפטי

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »
הודעה לעובד

הודעה לעובד

מאמר זה ידון בחובת הודעה לעובד ולמועמד לעבודה בהתאם לחוק הודעה לעובד ולמועמד לעבודה (תנאי עבודה והליכי מיון וקבלה לעבודה), תשס"ב-2002(להלן החוק).

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.