מנהל חברת שמירה וניקיון ביצע הפרת חוקי העבודה וקיבל קנס של מיליון שקל

הפרת חוקי העבודה

בעקבות התלונות הרבות של עובדי השמירה והניקיון בחברות שניהל בפועל הנתבע, הוגשו נגדו בסך הכל 6 כתבי אישום בגין 64 עברות על חוקי עבודה כגון אי תשלום שכר מינימום לעובדים בחברות שהוא ניהל, אי העברת ניכויים מהשכר של העובדים, אי תשלום זכויות סוציאליות ופיטורי אישה בחופשת לידה

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הרשיע מנהל חברת שמירה וניקיון בגין הפרת חוקי העבודה ופסק לו קנס בגובה של מיליון שקל וגם התחייבות כספית להימנע מביצוע עברות דומות למשך 3 שנים. מדובר ב- 64 עברות ובקנס בהחלט כבד משקל שאמור לא רק להעניש את העבריין אלא גם להרתיע את עמיתיו לפשע.

המנהל העבריין הוא מרדכי (מוטי) שחם בן 65 שניהל חברות אבטחה וניקיון "כוח עוצמה" ו"תנופה". השופט דורי ספיבק הרשיע אותו בגין עברות כגון אי תשלום שכר מינימום לעובדים בחברות שהוא ניהל, אי העברת ניכויים מהשכר של העובדים, אי תשלום זכויות סוציאליות ופיטורי אישה בחופשת לידה.

בעקבות התלונות הרבות של עובדי השמירה והניקיון בחברות שניהל בפועל הנתבע, הוגשו נגדו בסך הכל 6 כתבי אישום בגין 64 עברות על חוקי עבודה, וזאת באמצעות עו"ד רנין יעקובי-מנסור מהלשכה המשפטית במשרד הכלכלה.

הנתבע סירב לשתף פעולה לאורך כל ההליכים המשפטיים וכן סירב לחדול מהתנהלותו המקפחת כלפי עובדיו. אך כמות הראיות שנאספו נגדו לא הותירו לו ברירה. בסופו של דבר
במסגרת הסדר טיעון הוא הודה במעשיו בעברות שיוחסו לו בששת כתבי האישום.

גובה הקנס שהוא קיבל הוא כאמור מיליון שקל והוא קיבל גם אפשרות להמיר את הקנס למאסר בפועל לתקופה 10 חודשים. בין השיקולים שהשפיעו על גזר דין כה חמור היה סירובו של הנאשם לשתף פעולה, מה שהעיד על זלזול בחוק ובעובדים.

"כפי שראינו בגזר דין זה, שמירה על חוקי העבודה מקנה לעובדים ולעובדות הגנה על שכרם, על ביטחונם הסוציאלי לשנות זקנתם, ועל זכותם לשוויון ולכבוד", ציינה יפה סולימני, מנהלת מינהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה, שבירכה על הפסיקה. היא הוסיפה: "לאכיפת חוקי העבודה חשיבות חברתית רחבה. מינהל הסדרה ואכיפה במשרד הכלכלה אוכף במלוא העוצמה עבירות על חוקים הפוגעים בערכים אלו, ושואף להטיל עונשים כבדים ומרתיעים למי שמפר אותם".

גם עו"ד אנט שקורי פליישמן, מנהלת מחלקה בכירה במשרד הכלכלה, בירכה על גזר הדין וציינה כי מטרתם של חוקי העבודה היא להגן על העובדים ולשמור על זכויותיהם. לדבריה, פסיקה זו היא תרומה גדולה להרתעה ומניעה של הפרת חוקי מגן.

עו"ד יובל אברהם, ממונה בתביעה וממלא מקום התובעת הראשית במשרד הכלכלה הוסיף: "משרד הכלכלה נחוש לנקוט בכל ההליכים הדרושים כנגד מעסיקים ונושאי משרה בתאגיד, אשר יימצאו מפרים הוראות חוקי העבודה. במקרים של פגיעה בזכויות המוגנות לפי החוק, ובייחוד במקרים של ניסיון לקפח זכויות עובדים, יהיו המעסיקים ונושאי המשרה צפויים לאכיפה מוגברת ולענישה הולמת".

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
ייצוג מעסיקים

שירות משפטי למעסיק

שירות משפטי למעסיק בשנת 2023 – הגנה משפטית וייעוץ מקצועי בעידן העסקים המשתנה במהירות והדרישות המשפטיות המורכבות, מצויה צורך עולה בשירות משפטי

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.