מנהל מסעדה שפתח עסק מתחרה יקבל רק 25% מפיטורי פיצויים

מנהל מסעדה שפתח עסק מתחרה יקבל רק 25% מפיטורי פיצויים

ממצאי דו"ח החוקר העלו גם שהמנהל העביר למסעדה המתחרה חומרי  גלם וציוד של מסעדת ג'ירף וכן השתמש ברשימת הספקים של גירף ובמתכוני בישול

 

ענף המסעדות בישראל תמיד היה ענף שקשה מאוד לשרוד בו . רק בשנת 2015, לפי הנתונים של איגוד המסעדות, נסגרו ברחבי הארץ 3,700 מסעדות. 33% מהן נסגרו בשנה הראשונה, 80% לא שרדו חמש שנים. בגלל ההוצאות הגבוהות, הביורוקרטיה המייגעת, מצב ביטחוני ההפכפך, הטרנדים שמתחליפים כל העת ועוד שורה ארוכה של מכשולים הניצבים בדרך אל צלחתו של הסועד. גם כוח האדם לא פעם מהווה סיבה לנפילה. גזילת סודות מסחריים וגניבת סחורות וכספים – הן בעיות שמוכרות היטב כמעט לכל בעל עסק. המקרה הבא ארע ברשת מסעדות "ג'ירף".

מנהל מסעדה של רשת ג'ירף באילת, בעודו מועסק בתפקיד זה, פתח עסק מתחרה וניהול אותו במקביל לעבודתו בג'ירף. כפי שעולה מכתב התביעה שהוגש לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, מנהל המסעדה אף הואשם בגניבת סודות מסחריים, ציוד, סחורות וכספים. בעקבות כך הוא פוטר וכווה לקבל פיצויי פיטורים, זאת משום שהרשת לא הצליחה להוכיח את אשמתו.

התובע הועסק במסעדת ג'ירף באילת במשך 6 שנים. יום אחד התעורר אצל הנהלת הרשת חשד לקיום אי סדרים בסניף. הם שכרו את שירותיו של משרד חקירות פרטי וגילו שהמנהל
מנהל עוד מסעדה – מסעדה מתחרה בשם "טוגאראשי", שלמעשה נמצאת בבעלותו. ממצאי דו"ח החוקר העלו גם שהמנהל העביר למסעדה המתחרה חומרי  גלם וציוד של מסעדת ג'ירף וכן השתמש ברשימת הספקים של גירף ובמתכוני בישול. בעקבות כך המנהל פוטר והמסעדה דרשה ממנו פיצוי ללא הוכחת נזק בסך 200 אלף שקל, בגין מעילה חמורה ביותר באימון שנתנה בו וביצוע גזל שיטתי וממושך במטרה לקדם את עסקיו הפרטיים.

לטענתו של מנהל המסעדה המפוטר, הנהלת הרשת טמנה לו פח, זאת לאחר שביצעה חקירה סמויה ללא שמירה על זכיותיו ותוך שהיא זורעת בו פחד ואימה ומוציאה דיבה בעיר אילת כי העובד גנב ובשל כך פוטר.

השופט צבי פרנקל קיבל את הטענה של רשת ג'ירף כי העובד המפוטר מעל באימונה. למעשה העובד הפר את חוזה העבודה האישי שלו, בו נכתב במפורש שעליו להקדיש את רוב זמנו, מרצו, כושרו ומומחיותו על מנת לקדם את ענייני רשת ג'ירף. תפקידו אסר עליו באופן ברור לעסוק בעיסוק אחר ללא קבלת אישור החברה מראש ובכתב. כמו כן, הוא מחויב להודיע לרשת מייד וללא דיחוי על כל עניין או נושא שלגביו יש לו עניין אישי והוא עלול ליצור ניגוד אינטרסים.

השופט לא קיבל את טענת הרשת כי העובד גזל סודות מסחריים, זאת משום שהרשת לא הצליחה להוכיח שאכן מדובר בסודות מסחריים. בנוגע לגניבת סחורות והעברת ציוד, לא הוכח שזוהי עברה פלילית.

עם זאת, ציין השופט, שאי אפשר להתעלם מהפרת המשמעת החמורה ונטילת הציוד ללא רשות. כמו כן, הקמת עסק מתחרה בעודו מועסק העובד במקום עבודתו, מהווה הפרה חמורה של חובת האמון המוטלת על עובד כלפי מעסיקו. כל אלה מצדיקים שלילת פיצויי פיטורים מהעובד. השופט שלל 75% מפיצויי הפיטורים המגיעים לו.

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
בודק שכר עבודה

אישור בודק שכר

מתן אישור בודק שכר למעסיקים, חברות ובעלי עסקים לפי דרישת משרד העבודה בטרם נקיטת הליכים מנהליים ו/או פליליים. בדרך כלל, אישור בודק

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.