פסק דין: טיב טעם תתחיל לחשב שעות עבודה בשבת לצורך חישוב הזכויות הסוציאליות

שעות עבודה בשבת

בנוסף, לכל עובד מחברי הרשת שהועסק במתכונת שעתית, ישולמו הפרשי דמי הבראה, ביטוח פנסיוני, קרן השתלמות ומשכורת 13 בהתאם לחישובי השכר של העובדים במשרה חודשית

רשת המזון טיב טעם, כידוע, פותחת את סניפיה הרבים ברחבי הארץ גם בימי שבת. על כך היא מעסיקה באופן קבוע מאות עובדים, שסביר להניח, אמורים "להרוויח" מהעסקה בשבת. אך לא. מסתבר שהעובדים אפילו מפסידים את מה שמגיע להם על פי חוק. רק לאחר התערבותו של בית הדין המצב הולך להשתנות וטיב טעם תשלם לעובדים גם את ההפרשים שלא שילמה במשך שנים.

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, אישר הסכם פשרה בתביעה ייצוגית שהגישו עובדי סניף ראשון לציון נגד הרשת.

בתביעה עלה כי רשת טיב טעם המעסיקה עובדים בשבת, אינה מחשיבה את שעות העובדה בשבת בחישוב הכללי של השכר, ממנו נגזרים התנאים הסוציאליים כגון דמי חופשה ומחלה, דמי הבראה, פנסיה ועוד.

יוצא שהעובדים אשר כמעט מחצית מהמשרה החודשית שלהם עבדו בימי שבת, עבדו בפועל במשרה חלקית אשר אינה מעניקה את כל התנאים הסוציאליים להם היו זכאים העובדים.

בית הדין פסק כי מעתה שעות העבודה בימי שבת יילקחו בחשבון לצורך חישוב הזכויות הסוציאליות של העובדים אשר מועסקים בשבת. לכל עובדי חברי הרשת (מדובר בכ- 2000 עובדים) שהועסקה בשבתות ברשת, ישולמו הפרשי דמי הבראה, ביטוח פנסיוני וקרן השתלמות וזאת בהתאם לחישוב החדש של שעות העבודה השבועיות.

לכל עובד מחברי הרשת שהועסק במתכונת שעתית, ישולמו הפרשי דמי הבראה, ביטוח פנסיוני, קרן השתלמות ומשכורת 13 בהתאם לחישובי השכר של העובדים במשרה חודשית.

בנוסף, קבע בית הדין כי גם היקף המשרה החודשי של כל עובד יגדל ב- 6%.

וזה לא הכל. על פי ההסכם שהושג, לכל אחד מהעובדים המועסקים על ידי הרשת במועד הגשת ההסכם המתוקן לבית הדין והשלימו שלוש שנות עבודה – תשלם טיב טעם דמי ביגוד בסך 325 שקל לכל שנת עבודה. היא גם תשלם פיצוי תוספת ותק בשיעור של שני חודשי עבודה ומעתה תשלם לעובדים בערבי חג, שכר עבודה של יום מלא במידה והשלימו שלוש שנות עבודה.

קבוצת העובדים בסניף ראשון לציון, אשר הגישו את התביעה הייצוגית, תקבל מהרשת סכום של 57 אלף שקל ועורכי הדין המייצגים יקבלו שכר טרחה שעתי בסכום של 162 אלף שקל.

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
ייצוג מעסיקים

שירות משפטי למעסיק

שירות משפטי למעסיק בשנת 2023 – הגנה משפטית וייעוץ מקצועי בעידן העסקים המשתנה במהירות והדרישות המשפטיות המורכבות, מצויה צורך עולה בשירות משפטי

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.