היעדרות של שעה ביום לאחר לידה גם לנשים שלא מועסקות במשרה מלאה

היעדרות של שעה ביום לאחר לידה

הצעת החוק המדוברת מבקשת להגדיר את מספר שעות העבודה שיעניקו לנשים זכות לשעת היעדרות. במידה והחוק יאושר בקריאה שנייה ושלישית, שעת היעדרות תינתן לנשים שעבדו 176 שעות בחודש לפחות, ללא קשר להגדרת המשרה על ידי המעסיק

שנה שעברה הייתה בהחלט שנה פורייה בכל הקשור לחקיקה בתחום השכר והפיצוי להורים לאחר לידה. חלק נכבד מהצעות החוק אומנם רק עוררו דיון ומודעות ולא הבשילו עד כדי חקיקה מוסדרת, אך ישנם כמה חוקים ששינו את המציאות. ביניהם: החוק מחודש יולי לפיו גם הגברים יקבלו 6 ימי חופשת לידה והחוק מחודש נובמבר לפניו דמי לידה יחושבו לפי 6 החודשים שקדמו ליום הקובע. כעת, גם שנת 2017 מסתמנת כשנה של מהפכות בתחום.

השבוע, ועדת העבודה והרווחה בכנסת אישרה לקריאה ראשונה הצעת חוק לפיה היעדרות של שעה ביום לאחר לידה תתאפשר גם לנשים שלא מועסקות במשרה מלאה. את הצעת החוק הזו יזמו וקידמו חברי הכנסת ממפלגת יהדות התורה: יעקב אשר, משה גפני ואורי מקלב. מטרתה לעודד נשים לעבוד יותר שעות ללא פגיעה בזכויותיהן הסוציאליות.

לפי החוק הקיים היום, רק נשים המועסקות במשרה מלאה זכאיות להיעדרות בת שעה מידי יום לאחר לידה. החוק אינו מגדיר את מספר השעות שאמורה לעבוד העובדת בפועל על מנת לקבל את ההטבה. לשם כך היא צריכה את אישור המעסיק המגדיר את המשרה שלה כמשרה מלאה. כתוצאה מכך, לא מעט נשים עבדו שעות מרובות אך לא היו זכאיות לשעת היעדרות, לעומת נשים שעבדו פחות שעות בפועל אך כהגדרת המעסיק – במשרה מלאה.

הצעת החוק המדוברת מבקשת להגדיר את מספר שעות העבודה שיעניקו לנשים זכות לשעת היעדרות. במידה והחוק יאושר בקריאה שנייה ושלישית, שעת היעדרות תינתן לנשים שעבדו 176 שעות בחודש לפחות, ללא קשר להגדרת המשרה על ידי המעסיק.

Print Friendly, PDF & Email
מאמרים נוספים באותו נושא
ייצוג מעסיקים

שירות משפטי למעסיק

שירות משפטי למעסיק בשנת 2023 – הגנה משפטית וייעוץ מקצועי בעידן העסקים המשתנה במהירות והדרישות המשפטיות המורכבות, מצויה צורך עולה בשירות משפטי

Print Friendly, PDF & Email
למאמר המלא »

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.