נחשפתם להתעמרות במקום העבודה? הצעת חוק שתעניק לכם פיצוי עד 120 אלף שקל ללא הוכחת נזק

התעמרות במקום העבודה

במקומות העבודה בהם מועסקים יותר מ- 25 עובדים, ידרשו המנהלים לפרסם תקנון למניעת התעמרות בעבודה ואילו אי פרסום התקנות יהווה עברה פלילית

 

בעקבות המחקר של משרד הכלכלה שפורסם באתר תלושדין – התעמרות במקום העבודה, לפיו 30% מהשכירים בישראל נחשפים להתעמרות משמעותית במקום העבודה שלכם, הן מצד המעסיק או המנהל והן מצד העמיתים והלקוחות, על שולחנה של הכנסת הונחה הצעת חוק חדשה. ההצעה שכבר עברה בקריאה טרומית תאפשר לקבל פיצוי עד 120 אלף שקל ללא הוכחת נזק על התעמרות בעבודה.

לפני מספר ימים מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית בתמיכת 58 חברי כנסת (ללא מתנגדים) את הצעת החוק למניעת התעמרות בעבודה. כעת היא הוגשה לוועדת עבודה ורווחה להמשך טיפול.

מדובר בהצעת חוק שיזמה וקידמה ח"כית מרב מיכאלי מהמחנה הציוני וזאת על רקע עדויות רבות וכן מחקר שערך משרד הכלכלה. העובדים השכירים מדווחים שהם סופגים התעמרות מסוגים שונים והגיע הזמן לשים קץ להתנהגות לא הולמת שכזו.

לאחר שההצעה תאושר סופית בקריאה ראשונה, שנייה ושלישית, היא תאסור התעמרת במקום העבודה, הן באמצעות מנהלים והן באמצעות עמיתים ולקוחות אשר יוצרים סביבת עבודה עוינת כגון ביזוי, השפלה, הצקות ואלימות נפשית ומילולית אחרת.

הצעת החוק של מירב מיכאלי מבקשת להגדיר את ההתעמרות כעוולה אזרחית. עובד אשר יספוג עברה מסוג זה יהיה זכאי לפיצוי כספי ללא הוכחת נזק. כמו כן, המעסיקים יחויבו לנקוט באמצעים סבירים למניעת התופעה. במקומות העבודה בהם מועסקים יותר מ- 25 עובדים, ידרשו המנהלים לפרסם תקנון למניעת התעמרות בעבודה ואילו אי פרסום התקנות יהווה עברה פלילית. על יישום החוק יהיה אחראי מפקח מטעם משרד הכלכלה וזאת לפי חוק שוויון הזדמנויות בעבודה.

ח"כ מיכאלי מסרה בתגובה: "עובדים ועובדות שהשתתפו בסקר של משרד הכלכלה דיווחו שכתוצאה מההתעמרות הם חווים תחושה של פגיעה קשה בתדמית, בערך העצמי, וגם פגיעה בבריאות הפיזית והנפשית. הם מרגישים שכבודם נרמס. התעמרות גורמת לבעיות בריאותיות, שעולות למשק במעל שני מיליון ימי עבודה בשנה; מעל 50% מהאנשים שנפגעים – מתפטרים; והמחקרים בכל העולם מצביעים שכ-10% ממקרי ההתאבדות של אנשים הם בגין התעמרות בעבודה".

שר הכלכלה אריה דרעי, הוסיף: "הנושא הזה שהפך לנורמה של כלי ניהולי. במקום שתשתמש בכישורך כמנהל אתה משתמש בהתעמרות וזה חמור מאוד. עובד שמגיע הביתה אחרי שחטף התעמרות מהבוס, הבית הוא לא אותו בית והאדם הוא לא אותו דם. מי שסובל בעיקר אלה האוכלוסיות המוחלשות, שהם לא המנהלים".

עורך דין דיני עבודה

משרדנו נחשב לאחד המשרדים המובילים בתחום דיני עבודה, וממוקם חיפה, המשרד בעל ניסיון עשיר בייצוג עובדים ומעסיקים בכל תחומי דיני העבודה וההיבטים השונים ביחסי עובד-מעביד.